Nézzük meg a 11.23 verset. A hegyek lerombolása ítélet. "...ennek a hegynek" utalhat a templomhegyre amire hamarosan ítélet jön. Jézus közössége folytatja az ítélet munkáját. Hogyan hordozhatnak a mi szavaink ítéletet?
Azt gondolom - de lehet a válasz más erre a kérdésre - hogy az Ige az ami megítél, az ami hasít, kétélű kard. Ítélet azoknak akik nem hisznek. Amikor Jézus igazságát hirdetjük, az ítéletet hordoz mindazoknak akik elutasítják és új életet azoknak akik elfogadják.
Olvasd el Márk11.27 -12.12-t
A munkások példázata Izrael vezetői ellen szól. (12.12) Ők nem fogadják el Jézus hatalmát. De Izrael hozzáállása az egész emberiség hozzáállását ábrázolja.
A példázat alapján mi az emberiség hozzáállása Istenhez?
Nem becsülik, és hasznot akarnak húzni belőle, nem látnak egyéb célt.
Mi ennek a hozzáállásnak a csúcspontja a történetben? És a történelemben?
Megölik az örököst. Keresztre feszítik Jézust.
Mit tesz Isten az ellene lázadó emberekkel?
12.9 "Mit tesz hát majd a szőlő ura? Eljön, és elveszíti a munkásokat, azután másoknak adja a szőlőt."
Az ami jog szerint nekik járt volna elveszik, ők maguk meghalnak. Így veszi el Isten Izraeltől a jusst és a pogányoknak adja. Az érdekes, hogy mennyire alábecsülik a munkások a szőlőgazdát. Azt gondolják, hogy semmi következménye nem lesz a fiú megölésének, sőt nyernek vele. Ehhez képest az életüket veszítik el...
Mit tesz Isten a Fiával?
"Az a kő, amelyet az építők megvetettek, az lett a sarokkő" Jézus itt, Márk 12.10-ben a Zsoltárok 118.22-t idézi. A sarokkő az, ami a ház alapját, stabilitását szolgálja. Enélkül a ház nem áll biztonságosan. Ha az építők a sarokkőt kihagyják nincs értelme az egész háznak. De Isten ezt a "megvetettet" teszi a ház legfontosabb bázisává. Isten felmagasztalja fiát és őt teszi alappá az egész rendszerben. Jézus után az Istenhez tartozás alapja már nem viselkedési szabályokon vagy engesztelő áldozaton alapul, hanem a Jézussal való kapcsolaton.
Olvassuk el a Márk 12. 13-44-et.
A 12. fejezet számos konfrontálódást tartalmaz. Ki kezdeményezi az összecsapásokat az egyes esetekben? Miről van szó az egyes esetekben? Ki ítél meg kit?
Írástudók, tanítók, szadduceusok jönnek és próbálják fogást találni Jézus tanításán. jól eltervezett "csapdák" ezek melyekre Jézus egyáltalán nem a vártnak megfelelően válaszol.
Az első esetben (Mk.12.13-17) farizeusok és Heródes pártiak jönnek hozzá. Politikai hozzáállásában akarnak fogást találni rajta. Mivel Izrael Római uralom alatt állt, tehát elnyomott nép volt a zsidók értelemszerűen utálták a rómaiakat, függetlenségre törekedtek volna de leigázott nép voltak. Ha Jézus azt mondja szimplán válaszként, hogy fizessetek adót akkor Izrael felszabadulási törekvései ellen van. Ha azt mondja ne fizessetek, akkor meg a hatalmaknál lehet beárulni mint lázadót. Jézus pontosan látja a szívük gondolatát, és a válasz amit ad, őket magukat ítéli meg.
A második esetben (12.18-27) a feltámadásban nem hívő szadduceusok jönnek hozzá, szintén jól megtervezett kérdés csapdával. A többször megözvegyült és házasodott nő ki felesége lesz majd feltámadáskor. Látszik hogy fogalmuk nincs a feltámadás utáni életről, hogy is lenne, nem is hiszik el... Jézus itt is "győztesen" kerül ki a vitából, hiszen bebizonyosodik, hogy a szadduceusok mennyire csak földi módon tudnak gondolkodni. S ami még fontos, hogy a törvényből idéz nekik, tudja, hogy a szadduceusok jól ismerik a törvényeket, ezért Igével bizonyít.
Alkalmazás
Ma Isten embereinek folytatni kell Jézus munkáját. Megbocsátást hozni és ítéletet hirdetni (Márk11.22-25) Milyen reakciókra számíthatunk, ha Jézus szavait hirdetjük?
Vannak akik erősen szemben állnak és vitatkoznak, vannak akik szívesen hallgatják, de nem foglalkoznak igazán vele és vannak akik vágynak az Isten nyújtotta békességre. Tapasztalatom szerint a legnagyobb csoport a második, akik elfogadják azt, hogy valaki Isten embere és meg is hallgatják a véleményét, hozzáállását, de nem igazán kelti fel az érdeklődésüket Isten. Erőltetés esetén pedig elfordulnának mert megvan a "saját" hitrendszerük.
Továbbgondolandó
Mit tanítanak a 12.13-17 versek a világi hatalmakhoz való hozzáállásról
Mit tanítanak a 12.18-27 versek a halál utáni életről?
Mit lát be az írástudó Jézus szavai alapján a 28-34. versekben?
Mit vet fel Jézus a 35-37. versekben?
Hogyan követhetjük a szegény özvegyasszony példáját és kerüljük el az írástudókét? (38-44)
Imádkozzunk
Istennel kapcsolatban: Ezek a versek megmutatják, hogy bűneink annyira hatalmasak, hogy ha mi kapnánk esélyt rá, megölnénk a Teremtőnket. Hogyan imádkozhatnánk Istenhez ezt az igazságot ismerve?
Magammal kapcsolatban: Mit tanultunk arról mit szeretne Isten velünk? Milyenné kell válnunk és mit tegyünk? Hogyan imádkozzunk?
Másokkal kapcsolatban: Láttuk az emberiség hozzáállását Istenhez és az Ő Igéjéhez, ill. Isten válaszát az emberiség felé. Ennek fényében imádkozzunk azon ismerőseinkért akik nem keresztyének.